Kalender
September 2019
MTOTFLS
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
 
Aktuelt
ARRANGEMENTER 2019
I Hekla 2019
Resultat
Følkåring 2019
Resultat
MINIPUTSTÆVNE 2019
Følshow
13.oktober 2019 Følshow med Barbara Friesche som dommer.
Hekla: Halloweenstævne 2019
Lørdag den 26. oktober 2019
ARRANGEMENTER afholdt 2018
I Hekla 2018
Velkommen til Heklas hjemmeside


HEKLA: FØLBEDØMMELSE MED

BARBARA FRISCHE 2019

TIDSPLAN: 13 oktober

9.00: Check in

10.00: Hoppeføl 2019

11.30: Hingsteføl/vallakføl 2019

13.40: FROKOST

14.15: Hopper 2018

15.00: Hingste/vallakker 2018

15.40: Hopper 2017

16.30: Hingste/vallakker 2017

16.50: Hopper 2016

17.10: Hingste/vallakker 2016

17.20: TAK FOR IDAG

 

STARTLISTER:

Hoppeføl 2019:

  1. Fenja fra Bredgaard (Christina Bredgaard Husum)

  2. Forvitna fra Nørengen (Stine Mariegaard Vistrup)

  3. Embla fra Lindholm Høje (Gitte Lambertsen)

  4. Spira fra Gingsholm (Anette Vestergaard)

  5. Gaia fra Østenå (Thomas Nørgaard)

  6. Askja fra Aagaarden (Thomas Peter Nielsen)

  7. Dagný fra Lindholm Høje (Gitte Lambertsen)

  8. Frigg fra Gingsholm (Anette Vestergaard)

  9. Næla fra Teland (Steffi Svendsen)

 

Hingsteføl/vallakføl 2019:

  1. Ívan fra Vindhøj (Anne Vanggaard og Henning Jensen)

  2. Bastian fra Østenå (Thomas Nørgaard)

  3. Sindri fra Hjermitslev Enge (Louise Clement Kristensen)

  4. Mélnir fra Kastaniely (Rikke Larsen)

  5. Gimmstein fra Dalgaard (Line Vandkjær)

  6. Örn fra Højvang (Jørgen Pilgaard)

  7. Sigur fra Lindholm Høje (Gitte Lambertsen)

  8. Ríkharður fra Lyskjær (Terese Albrecht)

  9. Maximus fra Østergaard (Linda Marie Lund)

  10. Kokos fra Bregnebakken (Vibe Aagaard)

  11. Reifur fra Grønnestrand (Kathrine Just Andersen)

  12. Daggardropi fra Koldbro (Stine Brinkmann Kristensen)

  13. Valiánt fra Kallmayer (Helle Kallmayer)

 

Hopper 2018:

  1. Dögg fra Østenå (Thomas Nørgaard)

  2. Hjördís fra Hingelbjerg (Karina Hingelbjerg Friis) – vises sammen med efterfølgende hest

  3. Esja fra Skravad Mølle (Karina Hingelbjerg Friis) – vises sammen med forrige hest

  4. Diva fra Starbakken (Kristian Jørgensen)

 

Hingste/vallakker 2018:

  1. Hermann fra Marianesminde (Tina Bruun Mortensen)

  2. Tríton fra Marianesminde (Tina Bruun Mortensen)

  3. Klaki fra Vindhøj (Anne Vanggaard og Henning Jensen)

  4. Sókrates fra Øster Obenholt (Anja Knudsen)

 

Hopper 2017:

  1. Eyjadís fra Vingaarden (Sissel Foldager Vestergren)

  2. Gaja fra Dalgaard (Line Vandkjær)

  3. Kringla fra Lyskjær (Aicha Kronborg Rolin)

  4. Þyrnirós fra Foldbjerghus (Louise Hovedskov Petersen)

  5. Lukka fra Skovbogaard (Anja Knudsen)

 

Hingste/vallakker 2017:

  1. Angus fra Linderumgård (Karen Kirketerp)

  2. Spóliant fra Skovly (Inge Thaarup Jensen)

 

Hopper 2016:

  1. Snögg fra Østenå (Thomas Nørgaard)

  2. Flugsæl fra Kallmayer (Helle Kallmayer)

 

Hingste/vallakker 2016:

  1. Goliat fra Foldbjerghus (Louise Hovedskov Petersen)

 

INFO:

Check in skal være sket senest en time inden din klasse starter.

Der regnes ca. 10 minutter pr. hest i hallen.

Har i brug for hjælp til at drive hestene, skal i selv medbringe/skaffe denne hjælp.

Programmer med information omkring de enkelte heste, kan findes på pladsen på dagen.

Boksene findes i gæstestalden på rideskolen og der vil være boksskilte, så du nemt kan finde din boks.

Folde skal opsættes på Heklas græsområde. Vand findes ved passporet.



Sponsorer